I po zlevnění ČEZu jsou na tom stále o dost lépe zákazníci První rodinné

I po zlevnění ČEZu jsou na tom stále o dost lépe zákazníci První rodinné

ČEZ od října zlevňuje elektřinu. Tato informace vás jistě díky masivní mediální kampani nemohla minout. Pojďme se na ohlášené snížení cen podívat podrobněji a prozkoumejme, jestli je opravdu co slavit.

Podle mluvčího ČEZu Romana Gazdíka sníží největší tuzemský dodavatel elektřiny ceny pro domácnosti v průměru o 9 %. Levnější elektřinu však nebudou mít všichni jeho zákazníci. Šanci na úsporu mají jen ti, kteří uzavřeli smlouvu na dobu neurčitou. V případě ČEZu to je tedy jen asi 60 % zákazníků. 

Proč je „zlevňování“ ČEZu problematické?

Pokud chcete opravdu zjistit, zda byste se u ČEZu měli lépe než třeba u První rodinné, zvažte kromě výše uvedených postřehů ještě toto:

Jak dlouho si nižších cen užijete?

Když se podíváme na letošní vývoj cen ČEZu u nejrozšířenější distribuční sazby D02d, zjistíme, že se během roku cena upravovala celkem třikrát. V lednu ČEZ vyrukoval s lákavou cenou 1 551,98 Kč za MWh. Jenže ji dokázal udržet jen první 2 měsíce roku 2020 a už v březnu výrazně zdražil – o více než 337 Kč za MWh. (Jen pro srovnání: ohlašovaná průměrná úspora po říjnovém zlevnění je vyčíslena na zhruba 230 Kč za MWh.) Tato vysoká cena platí až do konce září, tedy po dobu 7 měsíců.

Od října ceníková cena pro domácnosti bez závazku v distribuční sazbě D02d sice klesne na 1 699 Kč za MWh (což je pořád o 57,49 Kč dražší než u První rodinné), ale jak dlouho bude platit? Nedojde náhodou už v lednu, kdy se aktualizují ceny za distribuci, také k navýšení obchodní ceny elektřiny? A když to nebude v lednu, nezvedne ČEZ rapidně ceny v březnu tak, jak to udělal letos?

V První rodinné nenecháváme zákazníky v podobné nejistotě. Naše cena platí po celý rok, ať se děje, co se děje. Může za to promyšlený koncept našeho jediného produktu – Energie z burzy. Na burze nakupujeme elektřinu pro naše zákazníky na celý rok dopředu a z průměru nákupních cen pak stanovíme jednotnou cenu pro všechny. Díky tomuto modelu pak šetří 100 % našich zákazníků, nikoliv jen vybraná část jako v případě ČEZu.

To, že První rodinná stanovuje celoroční cenu podle vývoje energetické burzy, má ještě další skvělou výhodu. Můžete si totiž průběžně vypočítávat, kolik vás budou stát energie příští rok. Tak pro zajímavost: první podzimní den by ceny elektřiny na rok 2021 u První rodinné vycházely na báječných 1 468,41 Kč za MWh!

Jaký je celoroční cenový průměr elektřiny?

Zajíci se počítají až po honu. A úspora až na konci roku. Nenechejte se opít rohlíkem. Podzimní sleva se může zdát skvělá, ale zkusili jste si někdy spočítat, celoroční průměr cen vašeho dodavatele

U První rodinné nic počítat nemusíte. Jak už víte, tato ryze česká společnost má jednu cenu pro všechny a drží ji celý rok. Od Nového roku až po Silvestra tedy platí zákazníci První rodinné za elektřinu férovou cenu 1 641,51 Kč za MWh.  Jak na tom jsou průměrné ceny v roce 2020 u ČEZu? Když se podíváme na 2 nejrozšířenější distribuční sazby, zjistíme, že ČEZ je o více než 139 Kč na MWh dražší než První rodinná (1R). Podrobné srovnání najdete v této tabulce:

Proč využívat služeb První rodinné?

První rodinná na rozdíl od ČEZu a dalších dodavatelů energií se svými zákazníky nehraje hru na schovávanou. Na začátku prosince zveřejní nový ceník. Ten platí pro celý následující rok a pro úplně všechny zákazníky. První rodinná se rozhodně neřídí známým Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají. Nepodbízí se třeba tím, že novým zákazníkům slíbí skvělou cenu, ale nejpozději po pár měsících ji prudce zdraží. 

U První rodinné:
✓ mají všichni zákazníci stejnou cenu
✓ se cena stanovuje podle vývoje na burze, a proto 
✓ neplatíte víc, než musíte
✓ cena platí vždy celý rok
✓ si cenu na příští rok můžete sami vypočítat

Podívejte se na všechny výhody Energie z burzy a přidejte se k tisícům domácností, které už s První rodinnou dlouhodobě šetří.

Ukázat výhody Energie z burzy